UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY - 22.05.2016 R.

1. Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Najświętszej Trójcy. Oddajemy cześć i uwielbienie Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, Jednemu Bogu, który jest samą Miłością. W naszej Parafii  jest to dzień odpustu parafialnego. Korzystamy więc z daru Bożego przebaczenia i darowania kar za grzechy już odpuszczone. By zyskać odpust trzeba być do Komunii św. i odmówić przepisane modlitwy tzn. Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Wierzę w Boga oraz pomodlić się w intencji Ojca Świętego. Sumie odpustowej będzie przewodniczył ks. prałat Stanisław Szyszka budowniczy kościoła Świętego Krzyża w Zakopanem. W naszej diecezji kończy się dziś okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

2. Dzisiaj także przypada wspomnienie św. Rity, zakonnicy. Nabożeństwo do św. Rity połączone z nabożeństwem majowym rozpoczniemy o godz. 1630 procesją z relikwiami świętej. Litania do Matki Bożej, a następnie odczytanie próśb oraz podziękowań zanoszonych do Boga za wstawiennictwem św. Rity i Msza św. w tych intencjach, a na zakończenie obrzęd poświęcenia róż, które przynosimy ze sobą i ucałowanie relikwii św. Rity. Podziękowania i prośby do św. Rity możemy składać do skarbonki przed lewym bocznym ołtarzem, na którym są wystawione relikwie św. Rity.

3.   W kalendarzu liturgicznym tego tygodnia:

*   w poniedziałek: Nowenna do Trójcy Przenajświętszej. Modlitwy za naszą parafię.

*   we wtorek: wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. Modlitwy w intencji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

*   w środę: na Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy modlić się będziemy o dobre i owocne przeżycie oktawy Bożego Ciała, za młodzież mającą przyjąć sakrament bierzmowania oraz z okazji Dnia Matki, który wypada w Boże Ciało za mamy. Mamy wraz dziećmi zapraszamy w środę na wieczorne nabożeństwo, po którym udzielimy wszystkim mamom uroczystego błogosławieństwa.

* w środę: także kandydaci do bierzmowania rozpoczynają Triduum czyli modlitewne czuwanie przed przyjęciem sakramentu bierzmowania. W  środę spotkanie o godz. 1800, w czwartek o godz. 1500, a w piątek o godz. 1900 Droga Krzyżowa dla kandydatów do bierzmowania oraz ich rodziców z uroczystym przekazaniem krzyża, który ks. Biskup poświęci na zakończenie ceremonii bierzmowania. W środę młodzież, rodzice oraz świadkowie bierzmowania od godz. 1700 przystąpią do sakramentu pokuty.

*  w czwartek: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi  Chrystusa (Boże Ciało). Święto to jest szczególną okazją oddania czci Jezusowi Eucharystycznemu. Msze  św. według porządku niedzielnego. Po Mszy św. o godz. 1000 wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, które będą: pierwszy na ul. Kmietowicza k. państwa Harbutów, drugi na ul. Kmietowicza k. państwa Bąków, trzeci na ul. Ojca św. Jana Pawła II k. państwa Klimowskich i czwarty na ul. Mościckiego k. państwa Miętusów. Poszczególne ołtarze przygotowują mieszkańcy danego rejonu. Zachęcamy i przypominamy, aby na trasie procesji  przystroić domy. Zapraszamy na procesję poczty sztandarowe (zarówno z Czarnego Dunajca jak i też ze Starego Bystrego i Wróblówki), feretrony, chorągwie i asysty w strojach regionalnych z Czarnego Dunajca, Wróblówki i Starego Bystrego. Prosimy mężczyzn ze wszystkich miejscowości do niesienia baldachimu. Orkiestrę strażacką, chór parafialny, scholę i zespół regionalny. Małe dzieci zapraszamy do sypania kwiatów, a dzieci z kl. III w strojach komunijnych. Po procesji będzie Msza św. ok. godz. 1200. Przypominamy, że udział w procesji nie może zastąpić w tym dniu obecności na Mszy św. Postarajmy się brać udział zarówno w procesji w Boże Ciało jak też i w całej oktawie. Niech to będzie dla nas wszystkich wyznaniem wiary w obecność Jezusa Chrystusa wśród nas w Najświętszym Sakramencie. Za pobożne uczestniczenie w procesji eucharystycznej w Boże Ciało można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Wzorem lat poprzednich w oktawie Bożego Ciała do niesienia baldachimu zapraszamy: w piątek i poniedziałek Stare Bystre, w sobotę i wtorek Wróblówkę, w niedzielę i czwartek Związek Podhalan z Czarnego Dunajca, a w środę strażaków z Czarnego Dunajca.

*  w sobotę: o godz. 1800 sakramentu bierzmowania naszej młodzieży udzieli ks. biskup Damian Muskusu.

4. Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary złożone w trzecią niedzielę miesiąca na prace przy budowie kaplicy na cmentarzu. Zebrano 6951 zł.,23$i 17€. Bóg zapłać również za ofiary złożone w drugi Dzień Zielonych Świąt na ŚDM. Zebrano 3864 zł, i 18$.

5. Zachęcamy do nabycia i czytania prasy katolickiej: Niedzieli, Gościa Niedzielnego. Do nabycia także: Źródło, miesięczniki Arka, Miłujcie się i List, Dla dzieci czerwcowy Mały Gość Niedzielny, w którym znajduje się dekoracja do okna na dzień Bożego Ciała.  Dla młodzieży Droga. U ministrantów można także nabyć elementy dekoracyjne do okien na Boże Ciało.

6.  W przyszłą niedzielę 29 maja w naszej parafii z okazji Dnia Matki odbędzie się akcja honorowego oddawania krwi dla matek i dzieci potrzebujących tego cennego daru, który może im uratować życie. Punkt pobierania krwi będzie w nowej salce przy plebanii. Krew możemy oddawać od godz. 800 do godz. 1400. Do oddania krwi zapraszamy wszystkich zarówno mieszkańców jak i turystów. Trzeba mieć ze sobą dowód osobisty. Dawcom zapewniamy posiłek regeneracyjny, wyniki badań laboratoryjnych oraz określenie grupy krwi.

sobota,
28 maja 2016