Menu

Wyszukiwanie

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY - 22.05.2016 R.

1. Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Najświętszej Trójcy. Oddajemy cześć i uwielbienie Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, Jednemu Bogu, który jest samą Miłością. W naszej Parafii  jest to dzień odpustu parafialnego. Korzystamy więc z daru Bożego przebaczenia i darowania kar za grzechy już odpuszczone. By zyskać odpust trzeba być do Komunii św. i odmówić przepisane modlitwy tzn. Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Wierzę w Boga oraz pomodlić się w intencji Ojca Świętego. Sumie odpustowej będzie przewodniczył ks. prałat Stanisław Szyszka budowniczy kościoła Świętego Krzyża w Zakopanem. W naszej diecezji kończy się dziś okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

2. Dzisiaj także przypada wspomnienie św. Rity, zakonnicy. Nabożeństwo do św. Rity połączone z nabożeństwem majowym rozpoczniemy o godz. 1630 procesją z relikwiami świętej. Litania do Matki Bożej, a następnie odczytanie próśb oraz podziękowań zanoszonych do Boga za wstawiennictwem św. Rity i Msza św. w tych intencjach, a na zakończenie obrzęd poświęcenia róż, które przynosimy ze sobą i ucałowanie relikwii św. Rity. Podziękowania i prośby do św. Rity możemy składać do skarbonki przed lewym bocznym ołtarzem, na którym są wystawione relikwie św. Rity.

3.   W kalendarzu liturgicznym tego tygodnia:

*   w poniedziałek: Nowenna do Trójcy Przenajświętszej. Modlitwy za naszą parafię.

*   we wtorek: wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. Modlitwy w intencji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

*   w środę: na Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy modlić się będziemy o dobre i owocne przeżycie oktawy Bożego Ciała, za młodzież mającą przyjąć sakrament bierzmowania oraz z okazji Dnia Matki, który wypada w Boże Ciało za mamy. Mamy wraz dziećmi zapraszamy w środę na wieczorne nabożeństwo, po którym udzielimy wszystkim mamom uroczystego błogosławieństwa.

* w środę: także kandydaci do bierzmowania rozpoczynają Triduum czyli modlitewne czuwanie przed przyjęciem sakramentu bierzmowania. W  środę spotkanie o godz. 1800, w czwartek o godz. 1500, a w piątek o godz. 1900 Droga Krzyżowa dla kandydatów do bierzmowania oraz ich rodziców z uroczystym przekazaniem krzyża, który ks. Biskup poświęci na zakończenie ceremonii bierzmowania. W środę młodzież, rodzice oraz świadkowie bierzmowania od godz. 1700 przystąpią do sakramentu pokuty.

*  w czwartek: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi  Chrystusa (Boże Ciało). Święto to jest szczególną okazją oddania czci Jezusowi Eucharystycznemu. Msze  św. według porządku niedzielnego. Po Mszy św. o godz. 1000 wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, które będą: pierwszy na ul. Kmietowicza k. państwa Harbutów, drugi na ul. Kmietowicza k. państwa Bąków, trzeci na ul. Ojca św. Jana Pawła II k. państwa Klimowskich i czwarty na ul. Mościckiego k. państwa Miętusów. Poszczególne ołtarze przygotowują mieszkańcy danego rejonu. Zachęcamy i przypominamy, aby na trasie procesji  przystroić domy. Zapraszamy na procesję poczty sztandarowe (zarówno z Czarnego Dunajca jak i też ze Starego Bystrego i Wróblówki), feretrony, chorągwie i asysty w strojach regionalnych z Czarnego Dunajca, Wróblówki i Starego Bystrego. Prosimy mężczyzn ze wszystkich miejscowości do niesienia baldachimu. Orkiestrę strażacką, chór parafialny, scholę i zespół regionalny. Małe dzieci zapraszamy do sypania kwiatów, a dzieci z kl. III w strojach komunijnych. Po procesji będzie Msza św. ok. godz. 1200. Przypominamy, że udział w procesji nie może zastąpić w tym dniu obecności na Mszy św. Postarajmy się brać udział zarówno w procesji w Boże Ciało jak też i w całej oktawie. Niech to będzie dla nas wszystkich wyznaniem wiary w obecność Jezusa Chrystusa wśród nas w Najświętszym Sakramencie. Za pobożne uczestniczenie w procesji eucharystycznej w Boże Ciało można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Wzorem lat poprzednich w oktawie Bożego Ciała do niesienia baldachimu zapraszamy: w piątek i poniedziałek Stare Bystre, w sobotę i wtorek Wróblówkę, w niedzielę i czwartek Związek Podhalan z Czarnego Dunajca, a w środę strażaków z Czarnego Dunajca.

*  w sobotę: o godz. 1800 sakramentu bierzmowania naszej młodzieży udzieli ks. biskup Damian Muskusu.

4. Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary złożone w trzecią niedzielę miesiąca na prace przy budowie kaplicy na cmentarzu. Zebrano 6951 zł.,23$i 17€. Bóg zapłać również za ofiary złożone w drugi Dzień Zielonych Świąt na ŚDM. Zebrano 3864 zł, i 18$.

5. Zachęcamy do nabycia i czytania prasy katolickiej: Niedzieli, Gościa Niedzielnego. Do nabycia także: Źródło, miesięczniki Arka, Miłujcie się i List, Dla dzieci czerwcowy Mały Gość Niedzielny, w którym znajduje się dekoracja do okna na dzień Bożego Ciała.  Dla młodzieży Droga. U ministrantów można także nabyć elementy dekoracyjne do okien na Boże Ciało.

6.  W przyszłą niedzielę 29 maja w naszej parafii z okazji Dnia Matki odbędzie się akcja honorowego oddawania krwi dla matek i dzieci potrzebujących tego cennego daru, który może im uratować życie. Punkt pobierania krwi będzie w nowej salce przy plebanii. Krew możemy oddawać od godz. 800 do godz. 1400. Do oddania krwi zapraszamy wszystkich zarówno mieszkańców jak i turystów. Trzeba mieć ze sobą dowód osobisty. Dawcom zapewniamy posiłek regeneracyjny, wyniki badań laboratoryjnych oraz określenie grupy krwi.

 

 

 

Dzisiaj jest

sobota,
28 maja 2016

(149. dzień roku)

Święta

Sobota. Dzien powszedni.

Liturgia słowa

Licznik

Liczba wyświetleń:
6448219